Faktoring nedir?
ÇekparaÇekpara
9/3/2021

Faktoring nedir?

Faktoring nedir, Şirketler neden faktoring yapar, faktoring işlemi nasıl yapılır, faktoring işleminde maliyet nasıl hesaplanır, faktoring hizmetinin krediden farkı nedir?

Faktoring; mal ve hizmet satışları olan şirketlerin vadeli alacaklarını faktoring şirketine devrederek, vadeli alacaklarını vadesinden önce nakde çevirdikleri finansal . Müşterinizin size olan borcunu faktoring şirketine devretmesine temlik işlemi denilir.

Genel olarak vadesi 30, 60, 90 gün veya daha uzun olan çeklerinizin hemen nakde çevirmenizi… İşinizi büyütmek için ihtiyaç duyduğunuz fonlara erişmenizi sağlar.

Şirketler Neden Faktoring Yapar?

İşletmeler nakit akışı sorunu olduğunda ya da yeterli sermayeye sahip olmadıklarında faktoring işletmelere bu noktada avantaj sağlar. Satışlardaki vade farkını ortadan kaldırarak işletmeye hızlı ve güvenilir nakit akışı sağlar.

İşletmeler yaptıkları ticaretlerinde vadeli çek kullanırlar. Bu çeklerin vadeleri de Türkiye’de ortalama dört ay kadardır. İşletmeler teslim ettiği siparişin ödemesini alabilmek için ortalama dört ay kadar sürede beklemektedir. Satışları karşılığında kazandıkları paraya daha erken ulaşmak isteyen işletmeler vadeli çeklerini faktoring şirketlerinden nakde çevirerek işleri için gerekli finansmana kavuşabilirler.

Faktoring nedir?

 

Şirketlerin Faktoring Yapmasının 5 Nedeni!

 1. Vade farkından kaynaklı nakit akışı sorunu ortadan kalkar
 2. Karşılıksız çek sorunu faktoring ile ortadan kalkar
 3. Kredideki gibi teminat, kefil, başvuru prosedürleri olmaz
 4. Faktoring ticareti finanse ettiği için gerçekleşmiş ticaret olduğu için çok hızlı şekilde finansman kaynağı sağlar.
 5. Aynı zamanda düzenli olarak yapılan borçlu istihbaratı ile firmaların, alıcıları hakkında bilgi sahibi olurlar.

Faktoring İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanlar için adım adım faktoring süreci: 

 • Nakit ihtiyacı duyulan işletmelerin çeklerini faktoring firmasına fiyat teklifi almak ve vade süresini beklemeden işlemini yapması için süreç başlar
 • Başvuru sürecinde faktoring şirketi, çeki yazan keşideci firma varsa çeki cirolayan şirketler ve çeki faktoringe getiren işletmenin finansman durumları incelenerek risk hesaplaması yapılır.
 • Yapılan incelemeler ve risk analizi sonrası faktoring firması çekleri onaylarsa müşteriye çekler için yapılabilecek ödeme için teklif iletilir.
 • Teklif süreci olumlu sonuçlandığında müşteriye çekler için yapılacak ödeme bilgisi iletilir.
 • Vergi levhası, imza sirküleri, şirket ortaklarının kimlik fotokopileri ve yerleşim yeri belgeleri ve belgelere alternatif olarak yerleşim yerine ait elektrik, su, telefon veya doğalgaz faturası da kabul edilmektedir.
 • Sözleşmenin imzalanması ile birlikte ödeme yapılacak tutar müşterinin banka hesabına gönderilir.
 • Çekin vadesi geldiğinde faktoring şirketi çekin tahsilatını banka kanalı ile yapar. 

Vadeli satış yapan ve müşterilerinden ödemelerini vaktinde alamayan bütün işletmeler faktoring yapabilir. Her büyüklükteki işletme çeşitli nedenlerden dolayı sermayesini arttırmak, nakit akışını iyileştirmek, ürün veya hizmet kapsamını geliştirmek adına faktoringe ihtiyaç duyar. Yüklenici firmalar, inşaat şirketleri, tekstil firmaları, personel şirkeleri, taşımacılık sektörü, üretim yapan küçük ve büyük ölçekli tüm şirketler faktoring yapabilir.

faktoring 3 1024x683 Faktoring nedir?

Faktoring hizmetinin krediden farkı nedir?

Faktoring hizmeti kredi ile kıyaslandığında oldukça hızlıdır. Banka kredileri genellikle uzun teminat ve kefil isterler. Yeni ve küçük işletmeler genellikle bankaların kredi başvurularını değerlendirirken aldıkları kişisel ve ticari geçmişleri olmadıkları için ön koşullardan geçemezler. Faktoring işleminde işletmeye para verilirken işletmenin kredibilitesi yerine çalıştığı ya da çek aldığı işletmenin kredibilitesi bakılır. Bankalarda ise işletmenin kendisine bakarak işlemi gerçekleştirirler. Satıcı elindeki malı satarken alıcının belirleyeceği vadeye imkan tanıyacağı için pazarlık gücü artar.

faktoring 4 Faktoring nedir?

Faktoring İşleminde Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Faktoring işlemleri öncesinde işletmeleri en çok düşündüren konulardan biri, verilen çek ya da çekler karşılığı faktoring şirketlerinin ne kadar maliyet çıkardıklarıdır. Faktoring maliyetleri “faiz tutarı” hesaplanırken faiz oranı ve çekin kalan vade süresi hesaplanır. Faiz oranları piyasa koşullarına göre değişkenlik gösterebilir. Merkez bankası verileri ve KOBİ kredi faizlerine paralel şekilde hareket eder. Nakde çevrilmesini istediğiniz çekin vadesine kalan gün sayısı ile toplam faiz tutarı bu koşullara göre belirlenir. Çekin vade tarihine kalan süresi arttıkça faiz tutarı da bu oranda artış gösterir.

Yeni Müşteri Kazanımında Faktoringin Önemi Nedir? 

Nakit sıkıntısı piyasada vadeli iş yapmaktaysanız müşterilerinize daha uzun vade sunarak daha fazla müşteri çekebilirsiniz. Örneğin bir malı rakip firma 1 ay vadeli satıyorsa ve siz bunu 3 ay vadeli satabilirseniz, alacaklarını 3 ay vadeli alabilecek işletmeleri de müşteriniz yapabilirsiniz. Faktoring sayesinde siz her durumda satış potansiyelinizi arttırıp nakit akışınızı sağlamış olursunuz.

Piyasada adı duyulmuş, sağlam şirketlerle herkes çalışmak ister. Bu firmalar da özellikle küçük işletmelere ödemelerini uzun vadelerde yaparlar. Normal şartlarda nakit problemi yüzünden bu tip firmalarla çalışamayan firmalar faktoring ile daha büyük ve sağlam firmalarla çalışma imkanı bulurlar. Büyük ölçekli firmaların kredibiliteleri iyi olduğu için küçük işletmeler faktoring şirketlerinden kolayca nakit sağlayabilirler.

faktoring 1 Faktoring nedir?

Faktoring yeni kurulan işletmelere nasıl fayda sağlar?

 • Yeni kurulmuş ve ticari geçmişi olmayan işletmelere bankalar kredi vermeyi tercih etmezken Faktoring işletmenin değil müşterinizin güvenilirliğine bakar
 • Yeni ya da küçük işetmelerin tahsilatlarını bekleme lüksü yoktur. Büyümeleri için hızlı iş yapmalı ve ellerindeki çeki hızlı nakde çevirebilmelidir
 • Evrak prosedürü ile zaman kaybetmezsiniz. İşlemleriniz dakikalar içinde tamamlanır.
 • Vadeli alacaklarınızı Faktoring’e devrettiğinizde siz alacağınıza hemen ulaşırsınız ve artık müşterinize tahsilat için bir şey söylemenize gerek kalmaz.
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Çekpara Müşteri Hizmetleri
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sohbeti Başlat